Yeni Plan Notuyla Eski Yapıların, Depreme Dayanıklı Yeni Binalara Dönüştürülmesine İmkan Sunuluyor.

Tarih : 18 Şubat 2021 Perşembe


ALEMDAĞ İMAR PLAN NOTU HAYIRLI OLSUN


Çekmeköy Belediyesi, Alemdağ, Ekşioğlu ve Çatalmeşe Mahallelerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşlardan gelen talepleri değerlendirerek, bayındır planlarında yeni bir düzenleme yapmış oldu. Yeni plan notuyla eski yapıların, depreme dayanıklı yeni binalara dönüştürülmesine olanak sunuluyor.


 


İstanbul’da beklenen büyük zelzele öncesinde hızla uygulanması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına yerinde ve gönüllü dönüşümle model olan Çekmeköy’de, Alemdağ bölgesi bayındır planlarıyla ilgili yeni bir adım atıldı. 2016 senesinde Alemdağ, Ekşioğlu ve Çatalmeşe Mahallelerinde, mahalle kültürünü koruyarak değişimi hedefleyen kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük oranda uygulama sağlandı. Süreç içinde vatandaşlardan gelen talepleri değerlendiren Çekmeköy Belediyesi, bu mahallelerde bulunan 500 m2 altındaki arsa sahiplerinin de dönüşüme katılabilmesi için bayındır planlarında düzenleme yapmış oldu. İmar planlarında meydana getirilen düzenleme ile  0.90 ve 1.30 emsalli olan parsellerde, 500 metre karenin altındaki arsaların büyüklüklerine nazaran  iskan edilebilir alanlar yüzde 25 ile yüzde 60 oranında  artırıldı. 


 


Mevzu ile ilgili izahat icra eden Çekmeköy belediye Başkanı Ahmet Poyraz, ilk dönemimizden itibaren vatandaşların eski yapılarını yıkıp, depreme dayanıklı yeni binalar yapabilmeleri, bunu yaparken de hak kaybı yaşamamaları ve şehrin planlı yapılaşması için büyük çaba sarf ettik ve etmeye devam ediyoruz. İmar planlarında, yıkım ruhsatlarında, çalışmaların saydam takip edebilmesi için elektronik sistemlerimizle şehrimizde dönüşümümüzün büyük kısmını sorunsuz tamamladık. Uygulama sürecinde yurttaşlarımızın haiz oldukları alanların metrekaralerinden dolayı bazı problemler yaşadığını tespit ettik ve bu sorunların çözümü için planlarda düzenlemeler yaptık. Bu problemi gidermemiz için bekleyen tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun diyor, bir an ilkin depreme dayanıklı yeni sıcak yuvalarına kavuşmalarını temenni ediyorum” dedi.


 


Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.