Temür Köran’dan yeni sergi: ‘Muğlak’

Evin Sanat Galerisi, kuruluşundan bugüne temsilciliğini üstlendiği Temür Köran’ın 22. kişisel sergisi ‘Muğlak’a ev sahipliği yapıyor.
Köran 19 Nisan’da açılacak ‘Muğlak’’ sergisinde, son sergilerinde olduğu benzer biçimde, dünyada ve vatanımızda yaşanmış olan küresel olaylarınetkilerinin kişide yarattığı duygusal boşluk hissinden yola çıkıyor.

Yürekli ton kullanımının öne çıkmış olduğu resimleriyle tanınan Temür Köran, şekil ve renk birlikteliğini dinamik bir yapı ile bağlamaya devam ediyor. Köran’ın vurucu renk kullanımının dikkat çekmiş olduğu tuvallerindeki desen ve yaratıcılık, ritim duygusunu harekete geçirirken, fazlaca katmanlı bir görsellik uyandıran üretimleri de sergide içeriyor.

Harp, salgın, göç benzer biçimde son yıllarda insanlığı büyük çapta etkileyen kavramların kendisinde yarattığı hislerden yola çıkarak, çevresinde ve anılarında var olmuş, fertleri ve nesneleri emsalsiz fırça yorumuyla seyirciye sunuyor.
Temür Köran’ın, arka planda soyutlanmış mekanlara haiz resimlerindeki figürleri: sanatçının deyişiyle “güzelin arkasında görünen ürperticiliği” sanat tarihinden referanslar içeren üslubuyla tuvallerine yansıtıyor.

Temür Köran

Temür Köran

Kuşağının önde gelen isimlerinden Temür Köran’ın yeni sergisi ‘Muğlak’’ 28 Mayıs’a dek Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.