Tekfen Filarmoni konser gelirlerini Ukraynalı küçüklere aktaracak

1992 senesinde, müzik yöntemiyle barışa hizmet etmek amacıyla Tekfen’in kurucu ortaklarından Nihat Gökyiğit tarafınca kurulan Tekfen Filarmoni, bahar turnesi hazırlıkları esnasında Ukrayna’da artan sertlik ve hızla büyüyen insani kriz sebebiyle, müessese misyonu doğrultusunda mühim bir kararla, bilet gelirlerini UNICEF Ukrayna Acil Durum Fonu’na aktaracağını deklare etti.

Alexander Romanovsky

Alexander Romanovsky

Tekfen Filarmoni 23 Mart Çarşamba günü İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 24 Mart Perşembe günü Ankara CSO Ada Ankara’da ve 26 Mart Cumartesi günü İstanbul Sıkıntılı PSM Ana Salon’da birer konser verecek. Tekfen Filarmoni daimî şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde gerçekleşecek konserlerde Sergey Prokofyev’in Romeo ve Jülyet Süitleri’nden seçkiler ve Sergey Rahmaninov’un 2 No’lu Do minör Piyano Konçertosu seslendirilecek. Müzik eleştirmenleri tarafınca muhteşem tekniğinin yanı sıra, yorumunun derinliğiyle de beğenilen Alexander Romanovsky, Rahmaninov’un 2 No’lu Piyano Konçertosu’nu icra edecek.

Mevzuyla ilgili bir izahat meydana getiren Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat şunları söylemiş oldu:

“Tekfen Filarmoni, Tekfen’in Kurucu Onursal Başkanı olan Nihat Gökyiğit’in vizyonuyla, bundan tam 30 yıl evvel barışa hizmet etmek amacıyla kurulmuştu. Bu amaçla kurulan bir sanat kurumunun, bugünkü muharebeye karşı bir duruş sergilemesi ve elinden geldiği seviyede somut bir eylemde bulunması icap ettiğini düşünüyorum. Bir dünya çatı örgütü olan UNICEF vasıtasıyla, Ukrayna’daki küçüklere yardım eli uzatacağız. Tesadüfe bakın ki, konserde seslendireceğimiz eserler iki büyük Rus besteci olan Rahmaninov ve Prokofyev’e aitken, solistimiz ise müthiş bir piyanist olan Ukraynalı Alexander Romanovksy. Özetlemek gerekirse ‘savaşma, müzik yap diyoruz’, zira tüm insanlığın anladığı tek ortak dil müziktir, müzik evrenseldir.”

Alexander Romanovsky, Aziz Shokhakimov

Alexander Romanovsky, Aziz Shokhakimov

UNICEF Türkiye Ulusal Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki ise şöyleki konuştu:

“Ukrayna’daki evlatların bugün barışa ihtiyacı var. Artan sertlik sebebiyle ülkedeki 7,5 milyon çocuğun durumu her dakika kötüye gidiyor. Yalnız 7 gün içinde 500 bin çocuk evlerini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı. UNICEF krizin başladığı günden beri, Ukrayna ve komşu ülkelerde çalışıyor; ortaklarıyla beraber çatışmalardan etkilenen bölgelere güvenli su taşıyor, sıhhat, hijyen ve acil durum eğitim malzemeleri ulaştırıyor, gerekseme sahibi küçüklere ve ailelere psikososyal destek sağlıyor ve acil yardım için belediyelerle beraber çalışıyor. Konseri izleyecek hepimiz Tekfen Vakfı’nın vasıtasıyla Ukrayna’daki küçüklere acil insani yardım ulaştırılmasını destekleyecek. Tekfen Vakfı’na ve dinleyicilere bu destek için şimdiden oldukca teşekkür ederiz.”

Konser biletleri satışa çıktı. İzmir ve Ankara konserlerinin biletleri Biletinial, İstanbul konserinin biletleri ise Passo üstünden satın alınabiliyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.