Beyaz perdeden kim ne kadar kazanıyor?

Kazanç iyi mi paylaşılıyor?

2022’nin ilk çeyreğindeki gişe rakamlarının pandemi öncesi devrin gişe rakamlarına bir fazlaca yaklaşması, pandemi tesirinin beyazperde üstünden tamamen kalktığını mı gösteriyor? Dijital platformlara karşın yüksek seyirci sayısı, beyazperde sektörüne ne konu alıyor?

Pandemi sebebiyle beyazperde salonlarının kapanması sonucu 2020’nin ilk çeyreğinde iki haftalık yitik söz mevzusu. Bu yüzden 2022 ile 2019’un ilk çeyreklerini karşılaştırarak beyazperdeye olan ilginin pandemi öncesine nazaran ne seviyede olduğu daha doğru bir halde çözümleme edilebilir. 

2019 ila 2022’nin ilk çeyreklerinin gişe sayıları içinde yalnız 1.401.312 kişilik fark bulunuyor. 2022’nin ilk çeyreğinde gösterime giren film sayısının öteki yıllara oranla daha azca bulunduğunu göz önünde bulunduracak olursak aradaki 1.401.312 kişilik farkın neredeyse kapandığını düşünebiliriz.

İlk çeyrek gişe rakamlarına bakacak olursak beyaz perdede pandemi tesirinin sona erdiğini düşünebiliriz.
Peki bu durum hakikaten de o denli iç açıcı mı yoksa istisnai bir durum mu söz mevzusu?
Zira 2022’nin ilk çeyreğinde (1 Ocak – 31 Mart) 16.153.965 biletin 5.051.475’i (% 31.2) ‘Bergen’ için kesildi. 

Bu durum, ister istemez akıllara “sinemalarda pandeminin tesiri hakikaten sona mı erdi yoksa gişe rakamlarının yükselmesi tamamen ‘Bergen’den dolayı mı gerçekleşti?” sorusunu getiriyor.
Bu suali filmin dağıtımcısı olan CJ ENM Türkiye’nin COO’su Ferhat Aslan’a sormuş oldum.

Ferhat Aslan

Ferhat Aslan

Ferhat Aslan, bununla beraber filmlerin kazancının yapımcı ve beyazperde salonu işletmecileri içinde iyi mi paylaşıldığına yönelik sorumu da cevapladı. Aslan, bununla beraber dijital platformların beyazperdeye olan tesiri ve film sektörünü bundan sonrasında bekleyen süreçte neler yaşanacağı mevzusunda da mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kazanç paylaşımını ilk çeyreğin en fazlaca izlenen filmi olan ‘Bergen’ üstünden örneklendirecek olursak; 3 Nisan’a kadar 5.147.644 kişinin izlediği ‘Bergen’, 150.936.205 TL kazanç elde etti. Ferhat Aslan’ın kazanç paylaşımı mevzusunda verdiği bilgilere nazaran ‘Bergen’in yapımcı şirketinin hasılattaki oranı, ortalama 60 milyon TL. Organik olarak bu para, net kâr değil. Yapımcılarının elde etmiş olduğu kâr, film için harcanan meblağ çıktıktan sonrasında belli oluyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.