Sait Faik Hikâye Armağanı ‘Yok Yolcu’nun

Ozan, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’ yeni sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 68’inci kez düzenlenen yarışmada, yazar Kâmil Erdem ödüle kıymet görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Murat Gülsoy, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi) ve Metin Celal’den oluşan Seçici Kurul, 68’inci Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, ‘Yaşamı, toplumu, bireyler arası ilişkileri incelikli gözlemleriyle, dile egemen, şiirsel ve özenli bir anlatımla, ustaca yansıtmasından dolayı’ Kâmil Erdem’in Yok Yolcu adlı kitabına oybirliğiyle vermeyi kararlaştırdı.

1955’te yazarın anası Makbule Abasıyanık tarafınca kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafınca veriliyor. Sait Faik’in anası Makbule Abasıyanık’ın vasiyetnamesi doğrultusunda devrin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikâye kitabını seçerek ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’nı veriyor. Her yıl yazarın ölüm yıl dönümünde verilen Armağan, 2012’den bu yana Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile iş birliğiyle düzenleniyor. Hikâye Armağanı’nın jürisinde Doğan Hızlan (Jüri Başkanı), Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Beşir Özmen ve Metin Celal içeriyor.

Her yıl yazarın vefat yıl dönümü olan mayıs ayında verilen armağanı geçen yıl, ‘Deli Tarla’ adlı kitabı ile Şermin Yaşar almıştı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.