Necip Fazıl Kısakürek AKM’de anılacak

25 Mayıs 1983’de vefat eden Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’ adlı oyunu 14 – 15 Mayıs tarihlerinde, ‘Bir Adam Yaratmak’ oyunu ise 17 – 18 Mayıs tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda seyircilerle buluşacak. “Bir Şiir Bir Yaşam / Zindandan Mehmed’e Mektup” başlıklı sergi ise 13 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri içinde AKM Fazlaca Amaçlı Salonda ziyaretçileri ağırlayacak.

Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 ihtilalinin arkasından girmiş olduğu hapiste yazdığı oyunlardan kabul edilen ‘Reis Bey’ oyununda görevinden asla ödün vermeyen, yasalara son aşama bağlı, kanun makinesi, taş kalpli bir ağır ceza reisinin vicdan muhasebesi anlatılıyor. 2 saat 5 dakika devam eden ve 2 perdeden oluşan oyun 2018 yılından bu yana Devlet Tiyatrolarında sahneleniyor. ‘Reis Bey’, prömiyer yapmış olduğu günden bugüne 167 temsil vererek 78 bin 725 tiyatro severle bir araya geldi.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafınca sahnelenen ‘Bir Adam Yaratmak’ oyunu ise Necip Fazıl Kısakürek’in 1937’de Zonguldak’ta bir maden ocağında yazdığı ve ilk olarak Muhsin Ertuğrul tarafınca sahneye konulmuş olan eseri olarak biliniyor. ‘Bir Adam Yaratmak’, sonsuzlukla yarışa kalkan bir sanatçının, varlığın ve yok olmanın gerçekliğinin bilincinde olmasına karşın, yok olmayı bir türlü kabullenemeyip insan yaşamını derinlemesine özetleyen ruhsal bir dramı mevzu ediniyor.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı tarafınca hazırlanan, Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü üstlendiği “Bir Şiir Bir Yaşam / Zindandan Mehmed’e Mektup” başlıklı sergi 13 – 26 Mayıs içinde AKM Fazlaca Amaçlı Salonda ücretsiz bir şekilde gezilebilecek. Adını Necip Fazıl’ı Toptaşı Cezaevi’nde yazdığı şiirinden alan sergi, ziyaretçilerine interaktif bir sergi deneyimi yaşatacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.