İstanbul Müzik Festivali 50 yaşlarında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca, Borusan Tüm ortaklık sponsorluğunda, TC Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri içinde 50. kez müzikseverlerle buluşacak.

Yarım asırlık tarihinde Türkiye’den ve dünyanın pek oldukca değişik ülkesinden 45 bine yakın sanatçı ve topluluğu 3,5 milyonu aşkın seyirciyle buluşturan İstanbul Müzik Festivali, verdiği yapıt siparişleriyle şimdiye kadar 20 yeni klasik müzik eserinin bestelenmesine aracı oldu, teşvik ödülleri ve fonlarla onlarca genç sanatçıyı destekledi.

50. İstanbul Müzik Festivali, “İstanbul” temasıyla üç hafta süresince 12 değişik mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üstünde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak. İstanbul Müzik Festivali, şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği yapıt siparişlerinin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği meydana getirecek. Deutches Symphonie Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası benzer biçimde mühim topluluklar ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Alice Sara Ott benzer biçimde yıldız solistler de festivalin konukları içinde yer alacak.

Tekfen Filarmoni Orkestrası

Tekfen Filarmoni Orkestrası

Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi (AKM) uzun seneler sonrasında ilk kez 50. senesinde tekrardan festival mekânları içinde yer alacak. İstanbul Müzik Festivali kapsamında hafta sonları İstanbul’un değişik park ve mekânlarında parasız hafta sonu konserlerinin yanı sıra İKSV Alt Kat işbirliğiyle meydana gelen Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlikleri ile ufaklıklara ve gençlere yönelik atölyeler de düzenlenecek. Değişik disiplinlerden adların katılmış olduğu, festivalin klasikleşen Konsere Doğru Konuşmaları bu yıl da devam edecek.

Yeşim Gürer Oymak, Erkan Kafadar, Özgül Özkan Yavuz, Bülent Eczacıbaşı, Efruz Çakırkaya (Soldan sağa)

Yeşim Gürer Oymak, Erkan Kafadar, Özgül Özkan Yavuz, Bülent Eczacıbaşı, Efruz Çakırkaya (Soldan sağa)

50. İstanbul Müzik Festivali’nin programının açıklanmış olduğu basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “İlk İstanbul Festivali’nden bu yana hem bizlerin hem izleyicilerimizin hem de sanatçıların festivalle ilgili heyecanlarının artarak devam ettiğini görmek bizi mutlu ediyor. İKSV, elli senedir kıymetli arkadaşlarının, kültür-sanata destek vermeyi öncelikleri arasına koyan kurum ve kuruluşların, Lale Kart üyelerinin, izleyicilerinin, sanatçıların yardımıyla burada. Bizlere duyduğunuz itimatı, verdiğiniz desteği hissediyor ve beraber İKSV’yi en iyi şekilde yarınlara taşıyacağımıza gönülden inanıyoruz” dedi.

Fazıl Say

Fazıl Say

Borusan Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Hamedi, “Kurucularından olduğumuz İKSV’nin ilk etkinliği İstanbul Müzik Festivali, bugün 50. kez düzenleniyor. İlk gününden beri destekçisi olduğumuz bu kıymetli etkinliğin bugün de ana sponsoru olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Borusan olarak sanatın en büyük birleştirici güç olduğuna inanıyor, festivalin gerçekleşmesinde emeği olan her insana teşekkür ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar için Masalsı Bir Konser”

Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar için Masalsı Bir Konser”

TC Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Bakanlık olarak İKSV’ye kültür-sanat alanında yaptıkları çalışmalarda devamlı destek olmaktan büyük kıvanç duyuyoruz. Geçen yıl açılışını yaptığımız Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi, festivalin ana mekânlarından biri olacak. Oldukca kıymetli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da festivalde yer alacak. İKSV’nin gelecek yıllarda da kültür üretimine destek olmaya, kültür-sanat vasıtasıyla ülkemizi internasyonal alanda tanıtmaya ve kültür-sanat endüstrisinin gelişmesine ve kuvvetlenmesine katkıda bulunmaya devam etmesini arzuluyorum ve daha nice seneler diyorum” diye konuştu.

Festival mekânları

Festival konserleri bu yıl İstanbul’un değişik ilçelerinde yer edinen mekânlarda gerçekleşecek. Festivale Beyoğlu’nda Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Fransız Sarayı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Harbiye’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Harbiye Saint Esprit Katedrali ve Kadıköy’de Süreyya Operası, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi ev sahipliği meydana getirecek.

Festivalin Ödülleri bu yıl Özkan Manav’a ve Tan Dun’a sunulacak

50. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, besteci ve eğitimci Prof. Özkan Manav’a; Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise dünyaca meşhur şef ve besteci Tan Dun’a sunulacak.
Eserleri ulusal ve internasyonal arenada birçok sanatçı ve topluluk tarafınca seslendirilen, üretimleriyle Türkiye modern müziğine katkılarda bulunan, 1999 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ders veren besteci ve eğitimci Prof. Özkan Manav’a ödülü, festivalin 6 Haziran akşamı düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak.

Tan Dun’a ise ödülü 22 Haziran’da AKM’de gerçekleşecek konser öncesinde takdim edilecek.

Gülsin Onay

Gülsin Onay

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri

Festival biletleri Lale Kart üyeleri için 4 Mart’ta başlamış olacak indirimli ön satış sürecinin peşinden, 11 Mart Cuma günü 10.30’dan itibaren, passo.com.tr web sitesi üstünden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak. İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle yaşam geçen Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, her konser için sınırı olan sayıda talebe bileti 10 TL’den satışa çıkacak.

'Rameau a La Turque' Musica Sequenza

‘Rameau a La Turque’ Musica Sequenza

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla öncelikli olarak passo.com.tr ve İKSV ana gişe üstünden satın alabiliyor. Biletler, Siyah Lale Kart üyeleri için 4 Mart Cuma saat 10:30; Beyaz Lale Kart üyeleri için 7 Mart Pazartesi saat 10:30; Kırmızı Lale Kart üyeleri için ise 9 Mart Cuma saat 10.30’da satışa çıkacak. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üstünden %25 indirimle satın alabilecek. Kırmızı Lale Kart üyeleri ise biletlerini %15 oranında indirimle satın alabilecek.

Burcu Karadağ

Burcu Karadağ

Konservatuvarların müzik ve şan kısmı öğrencileri, bu yıl da festival konserlerini mekânların pandemi kapasiteleri el verdiğince ücretsiz bir şekilde takip edebilecek. Öğrencilerin, katılmak istedikleri konserden en geç bigün ilkin rezervasyon@iksv.org adresine ad, soyadı ve e-posta bilgileriyle beraber başvurarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ PROGRAMI

Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein
6 Haziran Pazartesi 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fazıl Say “İstanbul Senfonisi”
7 Haziran Salı 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier De Maistre
8 Haziran Çarşamba 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska
9 Haziran Perşembe 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar İçin Masalsı Bir Konser”
11 Haziran Cumartesi 11.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon
12 Haziran Pazar 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

“Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları
13 Haziran Pazartesi 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Amsterdam Sinfonietta & Valentina Lisitsa
14 Haziran Salı 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Yıldızlarla Bir Kutlama Akşamı: Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası
15 Haziran Çarşamba 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Echoes of Life – “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott
16 Haziran Perşembe 21.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kinan Azmeh Cityband
17 Haziran Cuma 20.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Müzik Rotası
19 Haziran Pazar 12.00 / 13.00, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer
19 Haziran Pazar 21.00, Harbiye Saint Esprit Katedrali

Mare Nostrum
20 Haziran Pazartesi 21.00, Fransız Sarayı

Il Pomo d’Oro & Jakub Jósef Orliński “Aşkın Yüzleri”
21 Haziran Salı 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

“Bir Prömiyer: Tan Dun & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”
22 Haziran Çarşamba 20.00, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Yarının Hanım Yıldızları: Genç Hanım Müzisyenler Destek Fonu
23 Haziran Perşembe 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

“Rameau À La Turque” Musica Sequenza
24 Haziran Pazar 21.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.