İş Sanat’ta Mayıs bayram neşesiyle başlıyor


Bayram Akşamı Fasıl Ziyafeti

Türk Sanat Müziği’nin kıymetli isimlerinin bir araya gelmiş olarak oluşturduğu “Gerdâniye Köçekçe Ekibi”nın, İş Sanat için hazırladığı konser bayramın ilk günü yayında olacak.

Osmanlı döneminde, müzikle dansın bir arada sunulmuş olduğu bir eğlence geleneği olan ve vakit içinde halk türküleriyle de bir araya gelmiş olarak yeni formlar kazanan köçekçe konseri bayramın ilk günü olan 2 Mayıs Pazartesi, 20.30’da İş Sanat YouTube kanalında yayınlanacak.

Kanun sanatçısı Serkan Mesut Halili’nin düzenlemiş olduğu konserde, eserleri Canan Sezgin Geylan, Çiğdem Yarkın, Gül Yazıcı, Atakan Akdaş, Bekir Ünlüataer, İlhan Yazıcı, Murat Irkılata seslendirirken solistlere Enver Mete Aslan (Ud), Sercan Halili (İstanbul Kemençesi), Serdar Bişiren (Ritim), Serkan Mesut Halili (Kanun), Şükrü Kabacı (Klarnet), Volkan Ertem (Viyolonsel), Yaman Hâdi (Ritim) eşlik edecek. Konser, ilk gösterimin yapılacağı tarihten itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalında erişime açık olacak.

*

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası Konserleri İş Sanat’ın YouTube Kanalında

Dünyaca meşhur Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın İş Kuleleri Salonu’nda verdiği, büyük ilgi gören konserleri 3 Mayıs Salı ve 5 Mayıs Perşembe, saat 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında ilk gösterimleriyle yayında olacak.

Orkestra şefi Christian Vasquez yönetiminde gerçekleşen, çellist Poyraz Baltacıgil’in solist olarak yer almış olduğu ilk konserde Antonín Dvořák’ın Si Minör Çello Konçertosu ve Sergey Prokofyev’in 5. Senfonisi seslendiriliyor.
Andrés David Ascanio ve Christian Vasquez’in yönettiği ikinci konserde ise orkestra, ABD kıtası bestecilerinin eserlerinden oluşan bir repertuvarla YouTube’da seyircisiyle buluşacak.

*

Resul Dindar ile Bayramda Karadeniz Fırtınası Esecek

Karadeniz müziğinin sevilen adı Resul Dindar, “Sevdam ile Dalgalan Karadeniz” başlıklı konseri ile 4 Mayıs Çarşamba, 20.30’da İş Sanat YouTube kanalına konuk oluyor.

Geleneksel Karadeniz müziğini rock ve pop altyapısı ile ustaca harmanlayan Dindar, en sevilen türkülerle bayramın son günü seyircisi ile İş Sanat’ın YouTube kanalında buluşacak.

*

Melikşah Altuntaş ile “Hayatımın Sıralaması” İş Sanat’ın YouTube Kanalında Başlıyor!

İş Sanat’ın yepyeni kültür sanat programı Mayıs ayında YouTube kanalında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunmuş olduğu “Hayatımın Sıralaması”nde, sürpriz konuklarla müzikten, tiyatroya, beyaz perdeden, edebiyata güncel mevzular konuşulacak.

*

Cengiz Özkan ve Cahit Berkay “Anadolu Ozanlarının İzinde” Konserinde Bir Arada

Anadolu rock müziğinin öncülerinden Cahit Berkay ve Türk halk müziğinin usta adı Cengiz Özkan’ın “Anadolu Ozanlarının İzinde” başlıklı konseri 6 Mayıs Cuma, 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında yayında olacak.

Âşık Mahzunî Şerif, Nesimî Çimen, Âşık Veysel benzer biçimde Anadolu ozanlarının eserlerinin yorumlandığı konserde Cahit Berkay ve Cengiz Özkan’a Türk halk müziğinin yeni nesil seslerinden Elif Buse Doğan solist olarak birlikte rol alıyor.

*

Serdar Yalçın’ın Yeni Eseri “Söylev” İş Kuleleri Salonu’nda Sahnelenecek

Orkestra şefi ve besteci Serdar Yalçın’ın Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün “Söylev”undan esinlenerek bestelediği sahne kantatı, 17 Mayıs Salı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda Türkiye prömiyerini meydana getirecek. Librettosunu geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Orgeneral Aytaç Yalman’ın yazdığı, “Söylev”u şef Serdar Yalçın yönetimindeki İstanbul Opera Orkestrası ve Korosu seslendirecek.

Deniz Likos (soprano) Hande Ürben (mezzo-soprano), Hüseyin Likos (tenor) ve Gökhan Ürben’in (bas) solist olarak yer alacağı konser, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. yılına hususi olarak hazırlandı. Konser, 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftası, 17 Mayıs Salı akşamı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilecek.

Katılım için rezervasyon@issanat.com.tr e-posta adresinden rezervasyon yapılabilir.

*

İş Sanat’ın “Parlayan Yıldızlar” Serisi Kalmış olduğu Yerden Devam Ediyor

İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi devam ediyor. Pandemi sebebiyle ara verilen seri İş Kuleleri Salonu’nda parasız gerçekleştirilecek.

9 Mayıs Pazartesi Ecmel Nevâ Bildik (keman) ve Tabiat Karahan (keman), 23 Mayıs Pazartesi, Beliz Cenup (viyolonsel) ve Derin Şensoy (keman), 30 Mayıs Pazartesi ise Selin Özer (flüt), Alpay Jan İnkılap’ın (keman) sahne alacağı konserler saat 20.30’da başlamış olacak.

Konserlere katılmak için rezervasyon@issanat.com.tr e-posta adresinden rezervasyon yapılabilir.

*

“Cuma İş Çıkışı” Konserlerinde Hey! Douglas ve Can Temiz Sahne Alıyor

İş Sanat’ın İş Kuleleri Kibele Heykeli önünde parasız düzenlemiş olduğu “Cuma İş Çıkışı” konserleri Mayıs’ta başlıyor.

Haftanın yorgunluğunu müzik eşliğinde atmak isteyenler için bir buluşma noktası olan ve geçtiğimiz sürem büyük ilgi gören Cuma İş Çıkışı konserlerinde 13 Mayıs’ta Hey! Douglas, 27 Mayıs’ta Can Temiz sahne alacak.
18.00’de DJ performansı ile başlamış olacak etkinlikler,19.00’da konserlerle devam edecek.

*

Sait Faik’in Hikâyeleri “Kent Amber Kokacak” Dinletisi ile İş Sanat’ın YouTube Kanalında

Edebiyatın müzikle bir araya gelmiş olduğu dinletilerde bu ay Sait Faik’in beş hikâyesi yer alacak. 23 Mayıs Pazartesi, 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında yayınlanacak “Kent Amber Kokacak” başlıklı dinletide, “Müthiş Bir Tren”, “Havuz Başı”, “Balıkçısını Gören Olta”, “Yüksekkaldırım”, “Serseri Çocuk ve Köpek” hikâyeleri, eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde sunulacak.

Atilla Birkiye’nin düzenlemiş olduğu, müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın’ın üstlendiği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyguladığı dinletide hikâyeleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Güvenilir Yarar, Hakan Gerçek seslendirirken, Seda Subaşı (keman) ve Şemsa İdil Ural (çello) eşlik edecek. Etkinlik, ilk izlenme tarihinden itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalından izlenebilir.

*

“Çocukken Büyüdüm Ben” Yeni Bölümleri ile Devam Ediyor

İş Sanat’ın video serisi Çocukken Büyüdüm Ben yeni bölümleriyle devam ediyor. Terzi Mahmut Bey ve dükkânına gelen kukla İhsan’ın günlük yaşam hakkında sohbetlerine yavaş yavaş kasabanın öteki kukla ve insanlarının da katılmış olduğu eğlence dolu seri, izleyenlere bireylerin varoluş farklılıklarına karşın beraber yaşayabildikleri, luğu ve hüznü paylaşabildikleri bir dünyaya tanıklık etme imkânı sunuyor. Semaver Kumpanya’nın İş Sanat için hazırladığı “Çocukken Büyüdüm Ben”, 8 ve 22 Mayıs Pazar, saat 15.00’te İş Sanat’ın YouTube kanalında izlenebilir.

*

Renk Ustası Habip Aydoğdu “Kırmızı Gene Kırmızı” Sergisi ile İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde

Yaşamla ve toplumsal vakalarla olan ilişkisini daima canlı tutan Habip Aydoğdu, Ankara Millet’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde 19 Nisan Salı, “Kırmızı Gene Kırmızı” başlıklı sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

2019 senesinde açılması planlanan, fakat koronavirüs pandemisinin getirmiş olduğu engellemeler çerçevesinde müze ve galerilerin ziyarete kapanması ile ertelenen sergi, 2022 yılına gelindiğinde konsepti tamamen değişmiş olarak yaşam geçiyor.
Sergi 30 Temmuz 2022 evveliyatına kadar Ankara Millet’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

*

“Anadolu’nun Ressamı” Yalçın Gökçebağ Kibele Sanat Galerisi’nde

Ressam Yalçın Gökçebağ’ın “Geçmiş Uzun Sürer” başlıklı sergisi 23 Temmuz 2022 evveliyatına kadar İş Sanat’ın Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Öğretmenlik yapmış olduğu yıllarda Anadolu yaşamını, insanını ve doğasını gözlemleme imkânı gören Gökçebağ, şahit olduğu güzellikleri özümseyerek tuvalleri vasıtasıyla bizleri esrarengiz bir yolculuğa çıkarıyor. 60 yılı aşkın sanat yaşamı süresince ürettiği eserlerinde artık kaybolmakta olan kırsal yaşamı sanatının gücüyle birleştirerek gelecek kuşaklara kültürel bir mirası emanet ediyor
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.