Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun da katılmış olduğu TÜRKSOY Genel Sekreterliği Konuşma Salonu’nda düzenlenen ‘Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni’nde bir konuşma yapmış oldu. Ersoy, konuşmasında Internasyonal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) vasıtasıyla oluşturulan beraberlik ve dayanışmanın fazlaca kıymetli bulunduğunu belirterek, “Mühim olan gelecek kuşaklara, halklarımıza Türk kültürünü sürekli bir halde aktarmak” dedi.

Törene iki bakanla katılımın TÜRKSOY’a verdikleri değerin bir ifadesi bulunduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, Türk kültürünü korumak ve dünyaya tanıtmak amacıyla kurulmuş olan TÜRKSOY’un büyük bir çınar olma yolunda fazlaca mühim adımlar attığını söyledi.

Son dönemde meydana gelen atılımlar ve 14 senelik vazife süresince yapmış olduğu hizmetler sebebiyle, görevini devreden Düsen Kaseinov’a teşekkür eden Mehmet Nuri Ersoy, “Bu teşkilat vasıtasıyla oluşturduğumuz sinerji, birlikteliğimiz ve dayanışmamız fazlaca kıymetli. İleride kültürel faaliyetlerimiz fazlaca daha büyük sinerjiye, fazlaca daha büyük işlere doğru bizlere esin verecek. Mühim olan gelecek kuşaklara, halklarımıza, Türk kültürünü sürekli bir halde aktarmak. Bunlar da hepimiz için fazlaca kıymetli” diye konuştu.

Türk toplulukları olarak bugüne dek mühim işler yaptıklarını bildiren Mehmet Nuri Ersoy, yeni Genel Sekretere fazlaca mühim görevler düştüğünü, Sultan Raev’in bayrağı daha ileriye taşıyacağına inandıklarını dile getirdi. Ersoy, Türkiye olarak TÜRKSOY’un gereksinim duyduğu her alanda yanında olacaklarını ve çıtayı daha yükseklere taşıma mevzusunda TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev’e güvendiklerini söylemiş oldu.

Konuşmanın peşinden meydana gelen devir teslim töreniyle Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini Sultan Raev’e devretti. Kırgızistan Kültür ve Gezim Bakanlığı ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Yazman Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Sultan Raev, TÜRKSOY Sürekli Konseyi’nin oy birliğiyle almış olduğu kararla yeni dönem için TÜRKSOY Genel Sekreteri seçilmişti.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.