Derviş Zaim: Suriye savaşıyla ilgili bu denli geniş bir film ilk

‘İnandırıcı olsun diye’

Derviş Zaim, ‘Flaşbellek’ adlı beyazperde filmimizde niçin Arap oyunculara rol verdiğini şöyleki açıklad. Pandemi vizyon tarihini birazcık geciktirdi fakat sonunda buluşacağız. Oyuncu kadromuz dan fazlaca memnunum Arap dünyasının en büyük iki oyuncusu Saleh Bakri, Sara El Debuch filmimizde rol aldı ve film Arapça çekildi. Suriye ile ilgili ve Suriye savaşıyla ilgili bu denli geniş bir film ilk kez yapılmış oldu. Bu yüzden fazlaca kolay yapılamayacak bir projeyi gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Bilhassa Arap oyuncularla çalışmamım sebebi daha inandırıcı olması içindi. Arap dünyasını fazlaca etkileyecek bir film olacak. Filmi çekerken Suriye savaşı vardı şimdi de Rusya – Ukrayna savaşı var. Ben bir sinemacı olarak konuşuyorum. Bu savaşların yalnız Türkiye’ye tesiri değil, orada yaşananların da işlenmesi gerekir. Flaşbellek bu şekilde bir film. Beyaz perdenin gücünden faydalanan bir film. Bir film her şeyi değiştirmez fakat film olmadan da değişmez.

‘Flaşbellek’te uzun ve mühim internasyonal kariyeriyle tanınan usta görüntü yönetmeni Andreas Sinanos da vazife aldı. Ustaların yanı sıra Suriye cenginde yurtlarını, ailelerini kaybeden genç oyuncular da var. ‘Şeza’ rolünü üstüne alan Hanin Abaji ile filmimizde üçü de rol alan Hedi, Bisen ve Favaz Ömer kardeşler, film ile bir nebze de olsa hikâyelerini anlatma fırsatını yakalamış oldu.

‘Flaşbellek’, Suriye’de yarım milyondan fazla insanoğlunun yitirilmesine karşın halen devam eden savaşı öykü ediyor. Gerçek bir vakadan yola çıkan hikâyenin kahramanları derin çelişkilerinden sıyrılıp gerilim ve bilinmezlerle dolu geleceklerine adım atıyorlar. Bizlere kalan koltuklarımıza yaslanıp bu insani hikayeyi taze bir bakışla seyretmek oluyor. Filmimizde cenk esnasında almış olduğu yara sebebiyle konuşmakta zorluk çeken ‘Ahmet’in başından geçenler ironik hikayenin temelini oluşturuyor. ‘Ahmet’ yaşamını korumak için ya susmalı, ya da ölümü göze alıp tanık olduğu iğrenç şeyleri kamuoyuna aktarmalıdır.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.