‘Beyniniz Hayatınızı Iyi mi Şekillendirir?’ oldukca satanlar listesin

3 kez oldukca satanlar listesine girdi

Uzm. Dr. Nörolog Ece Balkuv, “Biz nörologlara gore kalp bir kastır” diyor ve ekliyor: Francis Crick’in sözü benzer biçimde “İnsanlar için kendi beyninin incelenmesinden daha dirimsel bir araştırma mevzusu olması imkansız.”

Müptela Yayınları’ndan çıkan ve Penguen Yayınevi’nde üç kez en oldukca satanlar listesine giren, Türkiye’nin popüler dille yazılmış ilk nörobilim kitabı ‘Beyniniz Hayatınızı Iyi mi Şekillendirir?’ sizi beyninize yakından bakmaya ve kendi karanlığında bir kara kutu benzer biçimde duran bu organın aldığınız kararlardan, attığınız adımlara, yaşamı algılamaya ve hatta kim olduğunuza kadar aslen tüm yaşantınızda ne kadar tesirli bulunduğunu fark etmeye çağrı ederken, bunu geçmişten bugüne yapılmış çarpıcı bilimsel araştırmalar ve yazılmış makalelerle destekliyor.

‘Beyniniz Hayatınızı Iyi mi Şekillendirir?’ adlı 12 bölüm ve 230 sayfadan oluşan kitabında, Homonculus denen beyin şeması sana kim bulunduğunu söyleyebilir mi? Bizim gerçek sandıklarımız beynin bizlere sunmuş olduğu bir simülasyon mu? Beyin yeterince uyaran almazsa ne olursa olsun bir yanıt bulur doğrusu uydurur mu? Duygular, kalple bir ilgisi olmayan beyin de görüntülenebilen mekanizmalar mı? Günümüzde moda uygulamalar olan alternatif tıp değil aslolan iyileştiren beyin gücü mü? Çizgi romanlardaki süper kahramanlar gerçek olabilir mi? Anneliğin beyinle alakası nedir? Telepati, telekinezi bilim-kurgu filmlerinin mevzusu olmaktan çıkıp günlük yaşamın bir parçası olabilir mi? Mutlu toplumsal bir yaşamın gittikçe artan Alzheimer hastalığıyla bağlantısı ne? Ölümden dönenlerin görmüş olduğu beyaz ışık, ruhun yükselip cansız bedeni görmesi kent efsanesi midir, beyinle bağlantısı var mıdır? Korku filmlerinin başrolü hortlak ve zombiler aslen hangi beyin hasarı gerçekliğinden esinlenilmiş olabilir? Ölümsüzlük ardında koşan insanoğlu bunu başarabilecek mi? benzer biçimde soruları Uzm. Dr. Nörolog Ece Balkuv, keyifli bir üslupla yanıtlıyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.