Bergen’in filmini çekenler ve ailesi Habertürk’e konuştu

Doğduğu ve 6 yaşına kadar büyümüş olduğu Mersin’deki ev bizim eve birkaç sokak mesafedeydi.
Bundan dolayı bizim mahalleli için daha da hususi anlamlara sahipti.

1987 yada 1988 yılıydı.
Mersin fuar alanında halka açık bir konser vardı.
Top oynamak için arkadaşlarla buluşmaya giderken fuar alanından geçiyordum.
Kalabalık bir kitle sahnedeki şarkıcıya hep bir ağızdan birlikte rol alıyordu;
“Tanrım fena kullarını
Sen affetsen, ben affetmem
Tüm zalim olanları
Sen affetsen, ben affetmem”
Bergen…

‘Bergen’ sahne adını kullanan Belgin Sarılmışer, 1982’de uğramış olduğu kezzaplı hücum sonucu bir gözünü yitirdi, vücudunda yaşamı süresince taşıyacağı yanıklar oluştu.
Kezzaplı saldırıyı azmettiren Halis Özgür tarafınca 1989’da 29 yaşlarındayken öldürüldü.

‘Bergen’…
Mine Şengöz… Yapımcısı.
Yıldız Bayazıt ile Gökyüzü Kaygusuz… Senaristleri
Mehmet Binay ile Caner Alper… Yönetmeni
Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Tilbe Saran ve Nergis Öztürk… Başrol oyuncuları.

‘Bergen’, konuşulduğu ilk günden itibaren biyografik bir film olmasının ötesinde bir kimliğe haiz oldu.
Halis Özgür, Mine Sengöz’ü filmi çekmemesi için tehdit etti.
Hem de ölüm tehdidiyle.

Mine Şengöz ile senaristleri Yıldız Bayazıt ve Gökyüzü Kaygusuz Habertürk’e verdikleri röportajda filmin ortaya çıkışından gösterime girmiş olduğu tarihe kadar olan süreçte yaşadıklarını söyledi.

Bergen’in ağabeyi Mehmet Sarılmışer, ablası Hatice Vargı ve öteki ablası Mukadder Sarılmışer de Habertürk‘e hususi açıklamalarda bulunmuş oldu.

Yıldız Bayazıt - Mine Şöngöz - Sema Kaygusuz

Yıldız Bayazıt – Mine Şöngöz – Gökyüzü Kaygusuz

Mine Hanım, ‘Bergen’in yaşamını çekme fikri iyi mi oluştu?
Mine Şengöz: Sektörde bazı zorluklar yaşayan bir bayan olarak, bilhassa ‘Müslüm’ tecrübesinden sonrasında Bergen ile kurduğumuz bağ dolayısıyla filmi halletmeye evrildi. Başından beri yanımda fazlaca kuvvetli bu iki hanım vardı Yıldız ve Gökyüzü… Onların varlığıyla ‘Bergen’ projesini halletmeye niyet ettik ve yol aldık. ‘Bergen’, fazlaca uzun senelerdir yapmak istediğim bir projeydi, onunla fazlaca büyük bir empati kurduk ve şu anda da gerçekleştirebildiğim için fazlaca mutluyum. Biz Bergen’i sosyolojik olarak çağdaşlarıyla buluşturmak, şarkı söyleme kudretini ve fazlaca kuvvetli bir bayan bulunduğunu anlatmak istedik. Filmimizde ‘acıların bayanı’nı değil, fazlaca kuvvetli bir kadının hikâyesini anlattık. Tek hedefi, tek amacı müzikle uğraşmak olan ve bu uğurda elinden geleni sonuna kadar icra eden, müzikle uğraşmak için var gücüyle savaşan bir kadının hikâyesini anlatmak istedik. Dostlarım ilk günden beri yanımdalar ve beraber kuvvetli bir bayan hikâyesi anlattık.

Filmin senaristleri Yıldız Bayazıt ile Gökyüzü Kaygusuz bu mevzuda neler söylemek istersiniz? Efsaneleşmiş olmuş bir şahıs için senaryo yazmanın kurgu senaryo yazmaktan daha zor bulunduğunu ve senariste daha fazlaca mesuliyet yüklediğini düşünüyorum. ‘Bergen’in senaristliğini yazarken bilhassa nelere dikkat ettiniz?
Yıldız Bayazıt: Bergen’i idrak etmek için fazlaca çalıştık. Onun hakkında oluşan, araştırdıkça doğru olmadığını gördüğümüz kanaatler üstüne fazlaca çalıştık. Filmi, bayağı kötülükle karşı karşıya kalan kudretli bir kadının hikâyesi penceresinden ele aldık. Fazlaca zor bir işti, hanıma sertlik, hanım cinayetleri, hâlâ 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde de yaşanırken, bayanı yok sayan, failin fiilini hanım üstünden açıklayan eril anlayışa karşı çıkmak istedik. Yapabildiğimizi de düşünüyorum. Fazlaca doğru bir pencereden, toplumsal cinsiyet eşitliği penceresinden, çağdaşlarının anlayabileceği, insanların onu anlayabileceği, şarkı söyleme kudretini görebileceğimiz onurlu bir ‘Bergen’ çalıştık. Belgin Sarılmışer’in yolculuğu da bizim için fazlaca mühim. Şu sebeple Belgin, ümitli, fazlaca çalışkan, yetenekli bir çocuk.

Filmin kimlere, ne şekilde esin olmasını umuyorsunuz?
Gökyüzü Kaygusuz: Şimdiye kadar Bergen üstüne kurulan tüm anlatılarda temel izlek, bir kurban yaratmak yada mağduriyeti kadersel bir öz haline getirmekti. Bergen üstünden her bayanı öldürülebilir kılan bir zihniyet var. Bu hem kültürle hem de içinde bulunduğumuz adam egemen kültürle ilgili. Dışarıdan gelen hücum, kurban anlatısıyla doğallaştırılarak kadersel öz haline getiriliyor. Bir karı âşık olduğundan, sevilmiş olduğu için öldürülmez, onu bir adam öldürür. Bergen’in hikâyesi de bu şekilde. Bu netliği koymak istedik. Şu sebeple dikkatinizi çekerse aslen Bergen onlarca kere anlatılmış bir karakter. Kitaplarda, filmlerde, gazetelerde ve dizilerde fazlaca anlatıldı fakat hemen hemen hakkıyla, onun haysiyeti gözetilerek anlatılmadı. Ya katiline âşık hanım oldu ya da acıların bayanı… Hayır, Bergen acıların bayanı falan değil, uğramış olduğu sertlik evet, bayağı fenalık, adam egemen zihniyetle ilgili bir durum. Bergen, 32 senedir yok fakat katliam faili söz almaya devam etti. Katil, vakit içinde karakter haline geldi. Oysa aslolan karakter Bergen ve Bergen’in nezdinde tüm bayanlar. Bunu hem etik olarak hem de güzel duyu olarak hep hatırlatmamız gerek, bizim temel ilkemiz buydu.

Mine Hanım, filmi çekerken birçok mevzuda güçlük yaşadığınızı duydum. Sizi en fazlaca zorlayan mevzu neydi?
Mine Şengöz: Aslen üçümüzün de yaşamış olduğu güçlük, Bergen’in aslen doğru anlaşılmaması ve doğru aktarılmasıyla ilgili olan dirençti. Yönetmenlere ya da paydaşlarımız olan kişilere Bergen’i doğru anlatmakla ilgili fazlaca zor bir süreç geçirdik. Tüm bunların haricinde, bu sürecin sonunda, doğru ekiple, anlaşılabilir hale ulaştığında çekime çıkabildik. Ataerkil düzeni, o katiline âşık hanım algısını yıkma gerekliliğini anlatırken fazlaca zorlandık. Doğru anlaşılabildiğini düşündüğümüz ortamda da paydaşlarımızla yola çıktık. Bergen’i doğru anlatmakla ilgili fazlaca ciddi kaygılarımız oldu, bizimle aynı pencereden bakan kişilerle yola çıktık. En zorlandığımız kısım buydu. Ezber bozduk, ‘acıların bayanı’nı anlatmak istemedik, fazlaca kuvvetli bir karakter anlatmak istedik. Ki öyleki bulunduğunu düşünüyoruz, o kısmın anlaşılmasıyla ilgili fazlaca ciddi problemler yaşadık fakat geçti ve hallettik.

Bergen’in hakkında derin araştırmalar yaparken ailesiyle yakın temaslar kurdunuz değil mi?
Mine Şengöz: Ailesi ilk günden beri, her aşamasında yanımızdaydı, hep birlikte olduğumuz bir durumun içindeydiler. Onlarla kesinlikle paylaşarak gittik, onları dinledik, bu senaryo, ailenin de onayladığı bir senaryodur.

Bergen’in sizi en fazlaca şaşırtan yönü ne oldu?
Mine Şengöz:
Her şeye karşın olmak istediği şey uğrunda sonuna kadar direnmesi, müzikle uğraşmaya devam edebilmek istemesi ve etmesi.

Gökyüzü Kaygusuz: Bergen’in şarkı söyleme kapasitesindeki çeşitlilik beni fazlaca şaşırttı. Cazdan, poptan arabeske geçişi, hepsini başarıyla yapması, hepsinde de dinleyicilere erişmesi ve ilgi çekmesi fazlaca etkisi altına alan. Meraklı bir bayan, eğitimli ve aslen arabeskle ilgili mevcud birçok ön yargıyı da kırıyor. Arabesk tabandan gelen, acıyı, kederi özetleyen bir şey fakat burada hep eğitimsizlikle, başka bir şeyle anlatılır, eşleştirilir, Bergen için öyleki değil. Bergen için hakkaten kültürel bir yönelim, hakkaten müzikal bir merak ve kendini geliştirdiği müzikal bir kategori. Bunu öğrenmek ve filmimizde işlemek fazlaca hoşuma gitti. En azından biz seçimimizi bu yönde yaptık. O müzisyen bir bayan, yalnız icracı değil, ciğerden gelen bir müzik gustosu var.
Yıldız Bayazıt: Bir de çalışırken fark ettiğim, ondan ilkin vakıf olamadığım bir şey söylemek isterim; Bergen hem de bir ikondu. Kostümlerini tasarlamasıyla, bir idrak yaratmayla ilgili fazlaca başarılıydı. Devrin sanatçıları içinde üstüne dikilen kostümü giymiyor, kendi kostüm yaratıyor, bu her anlamda, yalnız giysiden bahsetmiyorum, ona biçilen şeyin dışına çıkmak için efor sarf ediyor ve başarı göstermiş da oluyor. Değişmekten, değişimden korkmuyor, bunların hepsinin fazlaca mühim bulunduğunu düşünüyorum.
Mine Şengöz: Doğal o devrin şartlarında, o süreçte kendisi için biçtiği durum, kostümlerini seçmesi, bir yoldam ikonu hem de bizim için. Onları da fazlaca ciddi planlamış. Araştırmamız içinde gördük. Tüm bu tarz şeyleri annesiyle yapabilmiş, planlamış, programlamış ve annesiyle o süreci fazlaca doğru yönetmiş.

Oyuncu ekibi iyi mi oluştu, o süreci anlatabilir misiniz?
Mine Şengöz: Kim Bergen’i doğru algıladıysa ve kim hakkaten gönlünü koyduysa, karakterleri ve projeyi doğru algıladıysa oraya doğru evirildi. İyi ki Farah olmuş, iyi ki Erdal olmuş, iyi ki Tilbe olmuş. Hakkaten o süreç bizim için birazcık uzundu ve ağırdı fakat geriye dönerek baktığımızda Farah kesinlikle ‘Bergen’, Erdal ve Tilbe de kesinlikle doğru seçim. Kadromuzdan fazlaca memnunuz, projeyi fazlaca doğru yerden algıladılar, bizim hassasiyetlerimizi ve kırmızı çizgilerimizi doğru anladılar. Başından beri fazlaca doğru bir ekip emek harcaması yürüdü dolayısıyla tamamımız, olabilecek en iyi cast olmuş diye düşünüyoruz.
Gökyüzü Kaygusuz: Biz seçmedik, onları Bergen seçti diye düşünüyoruz. Bergen’in hikâyesiyle onlar bu işin içine çekildiler.

Filmi izlediğinizde neler hissettiniz?
Mine Şengöz: Benim dünyadaki en büyük inadım bu proje. Benim için fazlaca uzun ve zor bir yoldu, ortalama 4 senedir fazlaca mühim zorluklardan geçtik. Final mix bittiğinde ve izlediğimde birazcık ilkin sizin de tanık olduğunuz şey oldu ve hüngür hüngür ağladım. Dünyadaki en büyük inadım hakkaten ‘Bergen’ filmi. Bugün olsa gene yapardım, herhangi bir anından rahatsız değilim, fazlaca mutluyum, iyi ki yaptım. Sonuna kadar içinde olmuş olmaktan ve düşünmüş olmaktan fazlaca mutluyum, elimi kalbime koyduğumda gönlüm, vicdanım fazlaca rahat, fazlaca iyi bir film bulunduğunu düşünüyorum.
Yıldız Bayazıt: Ben de her seferinde ağlıyorum, birazcık sulu göz bir ekibiz. Hakkaten ezber bozan bir anlayış için fazlaca fazla yıprandık, o anlayışı paydaşlarımıza kabul ettirmek için bu mevzuyla ilgili tüm süreç süresince fazlaca zorlandık fakat netice itibariyle bizim duygularımızı temsil eden bir iş oldu. Mine’nin fazlaca büyük, insan üstü bir gayreti vardı. Mine film süresince, bildiğiniz bir yapımcı benzer biçimde davranmadı, hem içerikle, hem kostümlerle hem sanatla da ilgilendi. Ben daha ilkin bu şekilde bir tecrübe yaşamadım. Onu da söylemek isterim. Yapısı da öyleki fakat bu filmin her bir karesinin içinde onun emeği var, bunu fazlaca net bir halde söyleyebilirim.
Gökyüzü Kaygusuz: Kendi adıma, hem büyülenme hem de kaygı yaşadım. Malum ben bir edebiyatçıyım, bu şekilde ana akımda yer alacak bir vizyon filmi benim için ürkütücüydü fakat mevzu Bergen olunca doğrusu geri duramadım. Esasen mevzu Bergen olmasa ben kolay kolay bu şekilde bir projenin içine girmezdim, içselleştiremezdim. Kendi fikirlerimi sakınmasızın temsil edebildiğim bir emek verme oldu. Bayanların başına bir şey ulaşınca tüm dünyanın da başına gelir. Beni buraya çağrı eden sevgili Mine’ye ve sevgili Yıldız’a ilk olarak teşekkür ederim. Onlar bana güvendiler, ben de onlara… Senaryo yazma aşaması fazlaca güzeldi sadece senaryoyu başkalarına anlatma aşaması fazlaca sancılı, fazlaca zor bir süreçti. Açıkçası orada fazlaca bunaldım. Bu kadarını beklemiyordum. Beyazperde sektöründe zihniyetin böylesi geride bulunduğunu bilmiyordum. Epey hayal kırıklığı yaşadım. Her neyse geçti, gitti. Filmi izlediğimde ise ilk duygum yabancılaşmaydı, “Bunu biz mi yaptık? Hakkaten yaptık ve oldu mu?” diye yaşanmış olan onca yıpratıcı sürece karşın bu filmin bir parçası olduğum için fazlaca memnunum.

Mine Hanım, filmin çalışmalarının 4 yıl sürdüğünü söylediniz, niçin 4 yıl sürdü, güçlük neydi?
Mine Şengöz: Aslen burada bizim birazcık emek verme biçimimiz de mühim. Biz ‘Müslüm’ü de 5 yıl çalıştık, daha kısa sürelerle hazırlıkları fazlaca doğru bulmuyoruz. Bilhassa yaşam öyküsü emek harcamaları birazcık uzun sürüyor, mevzuyla ilgili data edinmek için kişilerle fazlaca fazla röportaj yapıyoruz. Fazlaca mühim bir danışman kadromuz var, fazlaca büyük imalathane emek harcamaları yapıyoruz, her açıdan ele alıyoruz. ‘Müslüm’ün senaristliğinin oluşması 4 yıl sürmüştü, burada da aşağı yukarı o denli uzun bir süre sürdü. Burada zorluk derecesi yüksek başka bir tarafı vardı, yapmak istediğimiz hikâyeye ve doğru olan hikâyeye aynı pencereden bakacak kişilerle buluşmak ve ortak akılla yola çıkmak aslen en zor kısmıydı. Oralarda bazı engellerle karşılaştık, doğru anlaşılamadığını düşündüğümüz anlamış olur oldu. Anlatmakla ilgili fazlaca uzun vakit harcadık. Biz bir mantaliteyle savaştık. Aslen o mantığa karşı yapmak istediğimiz filmi ve ne anlatmak istediğimizi anlatmakla ilgili fazlaca uzun vakit kaybettik. Bir de malumunuz başka şeyler oldu, tehditler aldık.

Evet o mevzuya da gelelim. Bu durum, ürkütücü değil miydi?
Mine Şengöz: Ben kendi adıma konuşayım, asla ürkmedim, asla korkmadım, aslına bakarsanız o yüzden bu cümleyi kuruyorum, hayatta en büyük inadım ‘Bergen’ filmi oldu, gözümüzün bebeği, gözümüzün nuru, hiçbir vakit bir an bile vazgeçmedik.

Ölüm tehdidine karşın asla mi ‘acaba vazgeçsek mi?’ diye düşünmediniz?
Mine Şengöz: İnanın bir dakika bile böyle bir durum düşünmedim.
Gökyüzü Kaygusuz: Korkmak fazlaca başka bir şey, Doğal ki korkarsın fakat o korkuyla iyi mi bir ilişki kurduğun mühim. Korku bizi ele geçirmedi. Bununla ilgili önlemlerimizi aldık, kendimizi iyi koruduk.

Ne benzer biçimde önlemler aldınız?
Yıldız Bayazıt: Hukuki önlemlerimizi aldık, başka ne yapabilirdik? Tedbirimizi aldık, işimizi tamamladık. Durumun zor kısmı, korkudan ziyade sertlik temalı bir çalışmada hem bizim hem de aile için, üstelik bazı ulusal kanallarda 32 yıl sonrasında yenilenmesine başka bir ifadeyle hortlamasına izin verilen şiddetti. Ki hâlâ Bergen’i öldürmesinden pişmanlık duymadığını onlarca kere belirten faile mikrofon uzatılıyor. Bunu anlamıyoruz.
Mine Şengöz: Biz bir yola çıktık ve oradan asla geri dönmeyi bir an bile düşünmedik. Ben bir koruma tutmadım, asla öyleki bir gerekseme hissetmedim. Bir tek lüzumlu kabahat duyurularını yaptım, tamamımız için savcılığa kabahat duyurularında bulundum. Bununla birlikte dostlarım Yıldız ve Gökyüzü adına da kabahat duyuruları yaptım. Bergen’in ailesi de kendi adına kabahat duyurularında bulunmuş oldu. Şu sebeple kamuya açık bir halde tehdit edildik.

Tehdit devam ediyor mu?
Mine Şengöz: Şu anda devam eden bir şey yok. Kabahat duyurularımızdan sonrasında ifadeye çağırıldılar. Sonraki süreç için hemen hemen şu anda net bir şey yok fakat biz bir an bile vazgeçmeyi düşünmedik.
Ek olarak yalnız biz değil, 32 yıl ilkin ölmüş Bergen’in ailesi de tekrardan fazlaca ciddi bir şiddete maruz kaldı. Çıkıp “Annesinin ölmediğini bilseydim o anda onu da öldürürdüm” dedi. 32 yıl içinde herhangi bir şey yapmamış, susmuş, sesini çıkarmamış bir aile, 32 yıl sonrasında tekrardan şiddete maruz kaldı ve tekrardan tehdide uğradı.

Son olarak, ‘8 Mart Dünya Hanımefendiler Günü’ ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Mine Şengöz: Bizim için en güzel 8 Mart, bu 8 Mart. Biz bir “Bergen’e Saygı” albümü yaptık. 8 hanım müzisyen 8 şarkı söylemiş oldu. Bu albümün, 8 Mart için tüm bayanlara hediyemiz bulunduğunu düşünüyoruz. Bu albümün tüm gelirlerini de hanım cinayetlerini önleme platformuna bağışladık, aile ve ben tüm gelirlerini bağışladık, bizim için en büyük, en güzel 8 Mart, bu 8 Mart diye düşünüyoruz.

Bergen’in ailesi ise filmle ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi;

Mukadder Hanım, kardeşinizin yaşamının filme çekilmesi size neler hissettirdi?
Mukadder Sarılmışer: Fazlaca şey hissettirdi. Her şeyden ilkin Mine Hanım’ı tanıdık, ailemize girdi, kaderimizi değiştirdi. Kız kardeşimizin vefatından bu yana 32 yıl geçmiş. Buna karşın Mine Hanım’ın girişimleriyle, sıkıntılı bir maratondan sonrasında, aslan parçası fazlaca şükür başardı. Yılmadı, usanmadı. Hep birlikte karar verdik. Bergen’in yaşamını bizlerden öğrendi ve tamamen gerçek yaşamı, içinde hiçbir yalan yok.

Mine Şengöz: Bu mevzuda şunları söylemek isterim; onlar artık hakkaten benim de akrabalarım oldu. Bir ortak grubumuz var, onlara oradan devamlı “akrabalarım nasılsınız?” yazıyorum. Beni fazlaca sahiplendiler ve ilk günden beri fazlaca yanımda oldular. Her anı beraber yaşadık, bana fazlaca mühim bir destek verdiler. Her şeyi onlara sorarak yaptım, onlardan onay alarak yaptım. Onlar artık benim de ablalarım ve ağabeyim. Fazlaca uzun süre röportajlar ve toplantılar yaptık, Bergen’i onlardan dinledik. Bizim de araştırmalarımız vardı ve mühim bir danışman kadromuz var. Sağ olsunlar hepsi daima yanımdaydı. Söylediğim benzer biçimde hakkaten benim akrabalarım oldular. Bir tek benim değil, senaristlerimizin de ailesi oldular.

Hatice Hanım, siz neler söylemek istersiniz?
Hatice Vargı: Hakkaten tarifsiz duygular içindeyim. İlk ilkin, Mine Hanım’a kız kardeşimin gerçek yaşamını, başarıyla tüm Türk halkına yansıttığı için fazlaca fazlaca teşekkür ediyorum, o denli mutluyum ki anlatamam. Bunun üzerine söyleyecek söz bulamıyorum.

Mehmet Bey, sizden de duygularınızı alalım.
Mehmet Sarılmışer: Kardeşim, sertlik gören hanımefendilerin simgesi oldu ve bu simgeyi, sağ olsun Mine Hanım filme aktardı, Avrupa’da ve Türkiye’de oynayacak beyazperde sahnelerine aktardı. Muhteşem bir iş yapmış oldu. Kendisine fazlaca teşekkür ediyoruz. Türkiye’deki hanımefendilerin, dünyadaki hanımefendilerin sertlik görmemesini istiyor ve arzu ediyorum. Kardeşimi rahmet ve saygıyla, sevgiyle, saygıyla anıyorum. Başta Mine Hanım olmak suretiyle tüm ekibe, oyunculara, kardeşimi canlandıran oyuncuya ve çalışanlara fazlaca teşekkür ediyorum.
Mine Şengöz: Bizim bir gayemiz var; Bergen artık ‘acıların bayanı’ olarak anılsın istemiyoruz, Bergen olarak anılsın istiyoruz şundan dolayı bizim için bir taraftan da fazlaca mühim bir başarı hikâyesi. Acıların bayanı Bergen değil, Bergen olarak anılsın istiyoruz. Dünyaya örnek olacak bir başarı hikâyesi olsun istiyoruz. Benim naçizane bir dileğim var; bu ülkede, yetenekli bayanları hakkaten sevmeyi bilen oğullar yetişsin isterim. Biz acıların bayanı değil, başarı göstermiş bir bayan hikâyesi anlatmak istedik. Bergen bizim için acıların bayanı hikâyesi değil, aslen bir başarı hikâyesi. Başına gelen onca felaketten sonrasında altın plak almayı başarabilmiş, arabeskin kraliçesi olarak anılmayı başarabilmiş, o devrin rakamlarında bir buçuk milyon kadar albüm satabilmiş bir bayan. Bizim için arabeskin kralı Müslüm Gürses, kraliçesi ise Bergen’dir. Bir kadının o dönemde, Unkapanı dünyasında, bu başarıyı elde etmesi, emin olun bana fazlaca kolay değil ve biz bu hikayeyi anlatmaya çalışıyoruz. Her şeye karşın, başına gelen onca felaketten sonrasında ayağa kalkmış, ayakta durmuş ve başarmış bir kadının hikâyesini anlattık.

Kardeşiniz vefat etmiş olduğu vakit hayatınız altüst olmuştur. Bergen’in öldürülmesinin sizdeki yansıması iyi mi oldu?
Mehmet Sarılmışer: Ben uzun seneler yurtdışında kaldım, ablam da öyleki, biz izindeydik, tesadüfen temmuz ayında izne gelmiştik. Öteki büyük ablamın Limonlu’da yazlık evindeydik, onlar da oradaydı, hep birlikte ailecek orada kalıyorduk. “Ağabey ben Kayseri’ye gidiyorum” dedi. “İyi kardeşim, yolun açık olsun” dedim ve başarılar diledim.
Mine Şengöz: Her insanın merak etmiş olduğu bir şey var; bu süreç içinde aile neredeydi? Tüm bunlar yaşanırken, ailenin Hatice Hanım dışındaki tüm fertleri yurtdışındaydı. Hepimiz yurtdışında çeşitli ülkelerde yaşıyordu. Çoğunun fazlaca şahit olduğu durumlar değil. Maalesef netice kısmında işin içinde ve şahit oluyorlar.
Mukadder Sarılmışer: Biz, merhumenin doğduğu günkü luk ile vefat etmiş olduğu günkü acıyı, film yardımıyla şu an hissediyoruz. O denli yoğun duygular içerisindeyiz ki tarifi mümkün değil.
Mehmet Sarılmışer: O vakit fazlaca üzüldük, fazlaca acı çektik. Ben kardeşimi kendi elimle toprağa verdim. Hastanedeyken aldım tabutunu, fazlaca zordu.
Mine Şengöz: Tamamımız çıkan filmden fazlaca memnunuz, vicdanımız fazlaca rahat, içimiz fazlaca rahat. Ben kendi adıma konuşayım, onlar daha seyretmediler fakat senaryoyu ve tüm süreçlerini biliyorlar, onayladılar. Yaptığım filmden dolayı benim vicdanım ve içim fazlaca rahat, kalbim fazlaca müsterih, içim fazlaca rahat. Yapmak istediğim filmi yaptım. İnanın bana, içinde zerre kadar entrika ve kurgu olmayan bir film hikayesi oldu.
Mukadder Sarılmışer: Mine Hanım fazlaca titizlikle bu işe girişti ve fazlaca savaşım etti.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.