68. Sait Faik Hikâye Armağanı Kısa Sıralaması Açıklandı

Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 68’incisi düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’na bu yıl, geçen seneki katılımcı sayısının iki katından da fazla müracaat yapılmış oldu. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın jürisi, yapmış olduğu titiz değerlendirme neticesinde yarışmaya başvuran 176 öykü kitabı arasından seçilen 10 kitaplık kısa listeyi deklare etti.

Kitaplarının telif haklarını ve mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlayarak anası yada babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz evlatların eğitimine destek veren, Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ın anısına 1964 yılından bu yana düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 68’incisinin sahibinin belirlenmesi için geri sayım başladı.

Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık

2019 senesinde ödül yönetmeliğinde meydana getirilen düzenlemeyle, ilk olarak 10 kitaplık kısa bir listenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar vermiş olduğu duyurulmuştu. Jürinin 176 kitap arasından seçtiği kısa sıralama alfabetik olarak şöyleki:

1) Ağlaya Ağlaya Öldük Anam Bacım, Mustafa Ziraatçi (İletişim Yayınları)

2) Alametler Kitabı, Amaç Boralıoğlu (İletişim Yayınları)

3) Ateş Sönene Kadar, Aylin Balboa (İletişim Yayınları)

4) Alevden Atlamak, Fatma Nur Kaptanoğlu (Can Yayınları)

5) CIS, Hakan Sarıpolat (İthaki Yayınları)

6) Daha İyi Misin?, Hande Ortaç (İletişim Yayınları)

7) Dönme Dolap Düşleri, M. Özgür Mutlu (İthaki Yayınları)

8) Gör Bağır, Fuat Sevimay (İthaki Yayınları)

9) Karsambaç, Zafer Zirve (Sel Yayınları)

10) Yok Yolcu, Kâmil Erdem (Sel Yayıncılık)

Bu yılki Armağan’ın sahibi ise jürinin kısa listeye giren kitaplara ilişkin değerlendirmesi neticesinde Sait Faik’in vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanacak.

Sait Faik Hikâye Armağanı

1955’te yazarın anası Makbule Abasıyanık tarafınca kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafınca veriliyor. Sait Faik’in anası Makbule Abasıyanık’ın vasiyetnamesi doğrultusunda devrin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içinde yazılmış en iyi hikâye kitabını seçerek “Sait Faik Hikâye Armağanı”nı veriyor. Her yıl yazarın ölüm yıl dönümünde verilen Armağan, 2012’den bu yana Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile iş birliğiyle düzenleniyor. Hikâye Armağanı’nın jürisinde Doğan Hızlan (Jüri Başkanı), Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Beşir Özmen ve Metin Celal yer ediniyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.